Cygara roku

man breaking cigarette
man breaking cigarette


Cygara podobnie jak inne produkty trafiają na rankingi prowadzone głównie przez prasę branżową. Najbardziej znany jest oczywiście ranking Cigar Aficionado – magazynu który w styczniu publikuje listę TOP10 cygar minionego roku. Ponieważ pismo ukazuje się na rynku amerykańskim, to jeszcze do niedawna w rankingu pojawiały się głównie cygara popularne w Stanach Zjednoczonych, ale mniej znane na rynku europejskim. Ze względu na embargo stosunkowo niewiele było cygar kubańskich. Taka sytuacja w dalszym ciągu się utrzymuje, ale w ostatnim czasie dostępne stają się w Polsce cygara, które zajmowały wysokie miejsca, a nie były importowane do naszego kraju. Większą podaż zawdzięczamy coraz liczniejszym rzeszom miłośników cygar, którzy przestali ograniczać się wyłącznie do wyrobów pochodzących z Kuby i poszukują nowych źródeł swojej ulubionej używki.

Cygara wysoko oceniane przez redaktorów magazynu Cigar Aficionado to przede wszystkim marki przodujące na rynku amerykańskim. W każdym rankingu jest jednak także miejsce dla cygar kubańskich – w ostatnich latach wysokie pozycje zajmowały między innymi: Cohiba Behike BHK 52, Partagás Serie P No. 2, Cohiba Siglo V Tubo, Romeo y Julieta Short Churchill i inne. Pozostałe miejsca zajmują cygara takich marek jak Oliva, Padron, Ashton, A.Fuente, Rocky Patel, Gurkha oraz cygara z wytwórni zarządzanych przez rodzinę Garcia. Warto zatrzymać się przy tych dwóch ostatnich producentach, ponieważ ich wyroby są od paru lat dostępne na rynku polskim. Pomimo, że cygara tych dwóch wytwórców otrzymują wysokie noty w rankingach Cigar Aficionado i Cigar Jurnal, to spora część miłośników cygar praktycznie ich nie zna. Dziwi to i zaskakuje tym bardziej, że pomimo bardzo wysokiej jakości cygara te są konkurencyjne cenowo. Szczególnie produkcja rodziny Garcia ma znakomity współczynnik jakości do ceny proponując cygara porównywalne do wyrobów kubańskich za mniej niż połowę ceny w zestawieniu z cygarami z Kuby.

Patrząc na cygara z listy rankingowej z ubiegłego roku, warto zatrzymać się przy dwóch cygarach. Na 4 pozycji rankingu znajduje się wspomniane wcześniej kubańskie cygaro Partagás Serie P No. 2, które w polskich sklepach kosztuje ok. 53zł. Na pozycji 7 znalazło się nikaraguańskie cygaro Cabaiguan Guapos kosztujące w granicach 39zł. O ile Partagása nikomu nie trzeba przedstawiać, to zapewne marka Cabaiguan nie jest powszechnie znana, a już na pewno nie jest popularna na rynku polskim. Cygara tej marki należą do grupy Tatuaje, będącej własnością Pete Johnsona, współpracującego na stałe z rodziną Garcia. Powstają w 4 formatach (w okrywie naturalnej i maduro) z tytoniu nikaraguańskiego z ekwadorskim wrapperem. Podobnie jak inne cygara od Don Pepina (pseudonim Jose Garcia – właściciela wytwórni), również Cabaiguan zwijane są na sposób kubański – zwieńczone potrójnym kapturkiem i zakończone charakterystycznym „świńskim ogonkiem”.

Trudno jest oczywiście porównywać smak cygara Partagás i Cabaiguan, ponieważ każdy miłośnik cygar ma inne preferencje smakowe. Patrząc jednak na jakość wykonania i użyty tytoń, można śmiało powiedzieć, że Cabaiguan dorównuje, a być może nawet przewyższa podobnej klasy cygara kubańskie. Patrząc jednak na jakość wykonania i użyty tytoń, można śmiało powiedzieć, że Cabaiguan dorównuje, a być może nawet przewyższa podobnej klasy cygara kubańskie

Rate this post