Histoplazmoza

histoplazmoza
histoplazmoza


Histoplazmoza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyb Histoplasma caplsuatum, który rozsiewa mikroskopijne unoszące się w powietrzu zarodniki. Kiedy zarodniki te dostaną się do układu oddechowego, umiejscawiają się w płucach, gdzie szybko rosną i namnażają się, wywołując, w zależności od ogólnego stanu zdrowia zakażonego, objawy łagodne lub zagrażające życiu. W rzadkich przypadkach w kilka miesięcy lub nawet lat po zakażeniu choroba atakuje oczy, powodując zespół ocznej histoplazmozy.

Zarodniki Histoplasma capsulatum znajdują się najczęściej w odchodach nietoperzy, kurcząt, gołębi i innych ptaków. Bujnie wzrastają w ciepłych, wilgotnych i ciemnych miejscach, np. w stajniach, gołębnikach czy kurnikach. Istnieją cztery postacie histoplazmozy:

  • Łagodna histoplazmoza o objawach przypominających łagodne przypadki grypy. Występuje wówczas zmęczenie, niewielka gorączka i sporadyczny kaszel, czyli objawy, których wielu zakażonych nawet nie zauważa. Jest to najlżejsza z czterech postaci tej choroby i przeważnie mija po kilku dniach bez leczenia.
  • Ostra płucna histoplazmoza powoduje utrudnienie oddychania, nawracającą gorączkę i dreszcze oraz uporczywy kaszel. Proces chorobowy zachodzi w płucach i zwykle ulega samoograniczeniu. Ta odmiana choroby nawet nieleczona może się cofnąć, ale może także trwać miesiąc lub dłużej https://pl.wikipedia.org/wiki/Heterotrofizm.
  • Przewlekła płucna histoplazmoza charakteryzuje się utratą masy ciała, nawracającą gorączką, złym samopoczuciem i kaszlem z możliwym odkrztuszaniem krwi. U około 1/3 chorych dochodzi do samoistnej poprawy, ale u pozostałych następuje stopniowe pogorszenie.

Rate this post