Jak zapalać cygaro?

man with a half face of a skeleton because of smoking
man with a half face of a skeleton because of smoking


Zapalanie cygara jest jedną z czynności, którą obejmuje rytuał cygarowy. Już Zino Davidoff w swoim słynnym eseju “Guide to Cigar Etiquette” podkreślał, że odpowiednie rozpalenie cygara jest jedną z podstawowych zasad określających jak należy palić cygaro. Oczywiście oprócz postępowania zgodnego z etykietą, właściwe zapalenie cygara gwarantuje zachowanie jego smaku i doskonałego aromatu.

Zapalanie cygara

Zacznijmy więc od tego czym nie zapalamy cygara. Absolutnie nie nadają się do tej czynności wszelkie źródła ognia emitujące zapach, którym może przesiąknąć cygaro. Nie powinno się zatem używać do zapalania cygara zapalniczek benzynowych lub płomienia świecy albo innych tego typu źródeł ognia. Przyjęte jest, że cygara zapala się: zapalniczkami gazowymi (idealne są z płomieniem typu jet), zapałkami do cygar (specjalne zapałki dłuższe od zwykłych) lub kawałkami drewna cedrowego, które często umieszczane są w pudełkach cygar. Każdy z wymienionych przedmiotów gwarantuje, że cygaro nie przesiąknie obcymi zapachami i nie straci swoich walorów.

Warto podkreślić, że do zapalania cygar powinno używać się zapałek i zapalniczek cygarowych, czyli dedykowanych właśnie do rozpalenia cygara. Oczywiście zwykłe zapałki lub zapalniczka kupiona w markecie również dają płomień o odpowiedniej temperaturze, ale albo nie palą się wystarczająco długo (zapałki) albo za bardzo się rozgrzewają (zapalniczki) podczas długotrwałego ogrzewania stopy cygara. A poza tym jeśli wydajemy kilkadziesiąt złotych na cygaro, to chyba nie warto psuć sobie przyjemności palenia posługując się najtańszymi akcesoriami…

Jak zatem rozpalić cygaro posiadając już odpowiednie akcesoria?

W jednej ręce trzymamy źródło ognia, a w drugiej cygaro skierowane w dół pod kątem 45 stopni. Płomieniem delikatnie rozgrzewamy stopę cygara, nie dotykając bezpośrednio do ognia. W czasie tej czynności cygaro należy stopniowo obracać w palcach, tak aby stopa rozgrzewała się równomiernie. Po pewnym czasie dolna część cygara lekko się zwęgli, a następnie zacznie się żarzyć. W tym momencie można delikatnie dmuchnąć wprost w żar i sprawdzić czy objął już całą stopę cygara. W miarę potrzeby ponownie ogrzewamy nie rozpaloną część cygara i ponownie sprawdzamy czy rozpaliło się równomiernie. Zapalone cygaro wsadzamy do ust i rozpoczynamy palenie.

Jeśli cygaro zgaśnie w czasie palenia, można je rozpalić w opisany powyżej sposób, uprzednio delikatnie oczyściwszy je z popiołu. Należy unikać rozpalania cygara tak jak papierosa, czyli poprzez dotykanie do ognia cygarem trzymanym w ustach. Taki sposób rozpalania cygara może je uszkodzić, ze względu na wysoką temperaturę płomienia, który jest częściowo wciągany do środka cygara.

Rate this post