Rowery i motocykle od BMW

bicycle 1867046 1280
bicycle 1867046 1280


BMW produkuje rowery od prawie 60 lat. Pierwszy patent na na lekką ramę rowerową (patent nr 800064) otrzymało w 1950 r. W 1996 r. wyprodukowano rower o wdzięcznej nazwie TopTech. Był to pierwszy rower górski wyposażony w pełne składane zawieszenie. Rok 1999 to początek serii Q-Bike, które zostały wyposażone w opatentowaną ramę i mechanizm składania. W 2003 r. powstał rowerek dziecięcy Kidsbike umożliwiający przekształcenie z chodzika w „poważny” rower, a wszystko to dzięki unikalnej konstrukcji ramy. Obecnie BMW stosuje najnowocześniejsze metody tłoczenia, mające zastosowanie również w przemyśle motoryzacyjnym (np. technologia hydroformowania polegająca na „wstrzykiwaniu gorącej wody lub emulsji olejowej znajdującej się pod wysokim ciśnieniem w tubę aluminiową, co sprawia, że tuba zaczyna się rozszerzać, aż do momentu kiedy wypełni odlew. Technologia ta powoduje, iż ramy BMW są lżejsze, trwalsze i mają unikalne wzornictwo) ram i wytwarza je samodzielnie nie korzystając z gotowych produktów firm zewnętrznych. Warto podkreślic, iż rowery firmy BMW cenione są za nietuzinkowy design, czego potwierdzeniem są nagrody takie jak RedDot Design Award, Design Preis czy też Products Design Award. Modele rowerów BMW na rok 2009: BMW Mountine Bike Country (trekkingowy rower górski), BMW Mountine Bike Enduro (rower górski),BMW rower turystyczny, BMW Cruise Bike (rower uniwersalny, BMW Cruise Bike Junior, BMW Kidsbike (rower dziecięcy)

BMW to także jeden z największych europejskich producentów motocykli, których roczna produkcja przekracza 100.000 egzemplarzy. Od 1967 r. wszystkie motocykle marki BMW produkowane są wyłącznie w Berlinie w fabryce BMW Berlin-Spandau.

W czerwcu 2007 r jaki. koncern BMW przejął od włoskiej firmy MV Augusta prawa do marki Husqvarna – jednego z najbardziej znanych producentów motocykli terenowych.

Przy klasyfikowaniu modeli motocykli BMW wprowadziło podobnie jak i w samochodach osobowych jednolite nazewnictwo produkowanych modeli na tzw. serie produkcyjne. Nazwa serii określa przede wszystkim rodzaj silnika, w jaki został wyposażony motocykl. Dodatkowo w nazwie podawana jest przybliżona pojemność silnika i skrót określający przeznaczenie modelu pl.wikipedia.org. R 1200 GS określa motocykl serii R o pojemności silnika ok. 1200 cm³ a kod GS oznacza model enduro.

BMW serii K – sportowe motocykle z 3- lub 4-cylindrowymi silnikami rzędowymi.
BMW serii R – wyposażone są w silnik o przeciwległych cylindrach typu bokser, których cylindry ustawione są w poprzek do kierunku jazdy.
BMW serii R – wyposażone są w silnik o przeciwległych cylindrach typu bokser, których cylindry ustawione są w poprzek do kierunku jazdy

Rate this post